Вітаю на сторінці блогу "Мова кольорова". Цей ресурс - своєрідний щоденник вчителя української мови та літератури, класного керівника. Запрошую до співпраці учнів нашої школи, батьків, а також усіх зацікавлених у вивченні таємниць українського слова.

Вивчаємо українську

 

Вживаємо правильно:
 

В українській мові прийменники "згідно з" та "відповідно до" вживаємо тільки у відповідних формах. 

Прийменник  "згідно" треба використовувати тільки з прийменником "з", а прийменник  "відповідно" - тільки з прийменником "до". 

Правильно:

Згідно з + іменник в орудному відмінку: 

згідно з інструкцією, згідно з правилами правопису, згідно зі створеним файлом.

Відповідно до + іменник в родовому відмінку:

відповідно до інструкції, відповідно до правил правопису, відповідно до створеного файлу.

Прийменники  "згідно з" та "відповідно до" є рівнозначними, тотожними й використовуються в офіційно-діловому та науковому стилях.

Неправильно:

Згідно до рішення, відповідно зі створеним файломзгідно дослідженнямвідповідно розпорядженню.

В українській мові сполуки "згідно з" та "відповідно до" не можна використовувати в поєднанні з іншими прийменниками, або взагалі без них.


Нюанси значення слів:

Договір - угода - правочин - оборудка - гендель - операція - поступка

До́гові́р  — домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків; взаємне зобов'язання, письмова або усна угода про права та обов'язки між державами, установами, підприємствами та окремими особами   Наприклад: Конвенція ООН «Про договори міжнародної купівлі-продажу» від 11 квітня 1980 року або Договір оренди житла.

Угода — домовленість громадян і організацій стосовно встановлення, зміни або припинення цивільних прав або обов'язків. Угоди можуть бути односторонніми і дво- чи багатосторонніми (договір).   Наприклад: Ратифікація Мирної угоди.  або  На прохання Елізабет Джеку пропонують угоду - вказати шлях на Ісла-де-Муерте в обмін на життя.

Правочи́н — дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків Наприклад: Тому всі вчинені недієздатною фізичною особою правочини є нікчемними. 

Оборудка  — сумнівна (переважно незаконна) угода; афера, махінація.   Наприклад: Особисто я була переконана, що змістом таємничого документа була якась вельми підлотна шахрайська оборудка. або Ви що хочете, щоб я одну суму записував у договір, а іншу виплачував вашому синові..? Я ще, прошу я вас, не впав з третього поверху головою, щоб іти на такі оборудки! (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 152).

Гендель  — торгівля, комерція з метою наживи; бариш.  —  Наприклад:    І щоб урятувати свою шкуру і свій гаманець, ви пішли з ним на цей безсоромний гендель? або Краще дати трошки [грошей] і мати згодом добрий гендель (Яків Качура, II, 1958, 376).


Поступка   добровільна відмова від чого-небудь на користь когось іншого або заради чогось; компроміс.  Наприклад: Ми цей раз поступаємось перед вамиале ж ця поступка є ніщо іншеяк великодушна ласка властей (Козл., Ю. Крук, 1957, 435) або  Поступка перед сумлінням (перед совістю).



Дослідницька робота восьмикласників
на основі опрацьованих матеріалів:

дидактичні матеріали
робота з таблицею
оцінювання результатів




Цікаво про українську для дев'ятикласників







Для роботи з одинадцятикласниками
Тема: Класифікація текстів
Матеріали для роботи:
план-конспект уроку
роздатковий матеріал
творче редагування 
перевір себе
домашнє завдання

Немає коментарів:

Дописати коментар